Check Up Nedir? Neden Gereklidir?

Check Up Nedir? Neden Gereklidir?

2020-07-06 17:08:06, Check Up İstanbul

Check up dilimize iyice yerleşmiş ve çoğunluk tarafından bilinen bir kavram olsa da, herkesin kafasında gerekliliği ve nasıl yapıldığıyla ilgili birçok soru işareti mevcut. Check up nedir? Gerekli midir? gibi soruların cevabına birlikte bakalım.

Check Up Nedir?

Check up sağlık durumunuzu değerlendirmenize ve ortaya çıkabilecek olası sorunları teşhis etmeye yardımcı olan baştan aşağı tarama ve kontrol işlemidir. Bedenimizde var olan ama farkında olmadığımız hastalıklar, bazı belirtilerini fark ettiğimiz ama tam olarak ne olduğunu çözemediğimiz sağlık sorunlarımız, genetik olarak yatkınlığımızın olduğu ama gerekli önlemleri vakitlice alırsak hiç karşılaşmayacağımız önemli hastalıklar için check up önemli bir koruyucu önlemdir. Ve önlem almak her zaman tedavi olmaktan çok daha kolaydır. 


Check-up muayeneleri ve testleri, sağlık sorunlarınız başlamadan önce bulmanıza ve erken teşhisle daha iyi bir tedavi imkanı sağlamanıza yardımcı olabilir. Doğru sağlık hizmetlerini alarak daha uzun ve daha sağlıklı bir yaşama adım atabilirsiniz. Yaşınız, sağlık ve aile geçmişiniz, yaşam tarzı seçimleriniz (örn. Ne yediğiniz, ne kadar aktif olduğunuz, sigara içip içmediğiniz) ve diğer önemli faktörler sağlık hizmetlerine neyi ve ne sıklıkta ihtiyacınız olduğunu etkiler.

 

Check Up Gerekli Midir?

Sağlıklı bile olsanız en uygun checkup paketlerinden birini seçip, en temel tahlillerinizi yaptırdıktan sonra doktorunuzla kendi sağlık durumunuzu ve sadece size özel sağlık tavsiyelerini konuşabilirsiniz. Yaşam kalitenizi ve mutluluğunuzu arttırmak, olası genetik hastalıkların ortaya çıkmasını önlemek için en doğru adım olacaktır.

Düzenli check-up kontrolleri önemlidir, çünkü potansiyel problemleri erken bir aşamada tanımlamaya yardımcı olurlar. Özellikle kanser gibi kritik vakalarda erken tanı, tedavi sürecinde büyük bir farka sebep olabilir.

Bazı hastalıklar çok sinsi ilerleyebilir ve düzenli sağlık taramaları olmadıkça ilerlemesi çok iyi izlenemez. Bu, hayatı tehdit eden herhangi bir hastalığı tespit etmeniz için düzenli bir sağlık kontrolü yaptırmanızı çok önemli hale getirir. Sağlık risklerine eğilimli bir yaşam tarzınız varsa, bu daha da önemli hale gelir.
Sağlıklı ve mutlu bir hayat sürebilmek için bedenimize dikkat etmek ve oluşabilecek riskleri önceden tespit edip engellemek önemlidir. Her ne kadar beslenme ve egzersize dikkat ediyor da olsanız bir sağlık uzmanına düzenli olarak check-up taramasına gitmek riskleri en aza indirecektir.