Çölyak Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Çölyak Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

2020-07-07 18:01:41, Check Up İstanbul

Bir çeşit gıda alerjisi olan çölyak hastalığının belirtileri nelerdir? Nasıl teşhis edilir? Tedavisi nedir? Bu soruların cevabını blog yazımızda bulabilirsiniz.

Çölyak Hastalığı Nedir?


Çölyak hastalığı ince bağırsağın gluten adlı proteine alerjisiyle oluşan genetik bir hastalıktır. Çölyak hastalarının yaklaşık yüzde onunun ailesinde başka çölyak hastası bir birey daha vardır. Çölyak hastalarında ince bağırsak glütene karşı tepki gösterir. Bu sebeple çölyak hastaları buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi gluten proteini içeren tahıl ürünlerinden uzak durmak durumundalar. Uzak durmadıkları takdirde ince bağırsakta gerçekleşen immünolojik tepkimeler sebebiyle hücrelerde iltihap ve hasar oluşur.


Çölyak hastalığının ortaya çıkmasına stres de sebep olabilir. Belirli bir yaşı yoktur ama çoğunlukla bebeklerde ve 30-40 yaş aralığında rastlanır. Derecesine bağlı olarak çölyak hastalığı çocuklarda ve yetişkinlerde kendini farklı şekillerde gösterebilir.


 

Çölyak Hastalığının Belirtileri Nelerdir?


Çocuklarda büyüme ve gelişme geriliği, çölyak hastalığının belirtisi olabilir. Diğer belirtiler arasında da karın ağrısı, bulantı, ishal, kusma, huysuzluk, uykusuzluk, davranış bozuklukları ve hatta okulda başarısızlık vardır.


Yetişkinlerdeki belirtileri ise; karın bölgesinde öne doğru şişkinlik, kansızlık, kas zayıflığı, yaşa göre kilo azlığı, sinirlilik hali, ciltte kaşıntılı döküntü, eklem ağrıları, kemik ağrıları, dışkıda anormallik, büyük tuvalet ihtiyacında artış, ishal, kusma, bezginlik, iştahsızlık ve gaz şikayetleri, sebebi bilinmeyen karaciğer hastalıkları olarak geniş bir spektruma sahiptir.

 

 

Çölyak Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?


Çölyak hastalığının teşhisi her zaman kolay değildir, bazen kişi yıllarca çölyak hastası olduğunun farkına varamayabilir. Bunun sebebi; çölyak hastalığının belirtilerinin sıklıkla başka bir hastalığı düşündürüp yanıltmasıdır.


Çölyak hastalığının tanısının konması için ayrıntılı muayenenin yanında kan tahlili ve dışkı tahlili, gerekli görüldüğü hallerde ince bağırsak mukoza biyopsisi, bilgisayarlı batın tomografisi de istenebilir.


Yukarıdaki belirtilere sahip insanların mutlaka bir iç hastalıkları uzmanına veya bir gastroenteroloji uzmanına başvurmaları gerekmektedir çünkü çölyak hastalığı erken dönemde teşhis edilmelidir.

 


Çölyak Hastalığının Tedavisi Nedir?


Çölyak hastalığı teşhisi konulan kişi, glutensiz bir diyete başlar. Buğday, arpa, çavdar gibi tahıl ürünlerini tüketemez, pirinç, mısır, patates ve soya unundan yapılmış besinleri, meyve, sebze, et ürünleri ve yumurta tüketebilir.


Glutensiz beslenme düzeni çölyak hastalığının tek tedavisidir, bir ilaç tedavisi yoktur. Bu beslenme düzeni disiplinli bir şekilde uygulandığı takdirde hastalık iyiye gider. Aksi halde yıllar içerisinde ciddi sağlık sorunları ortaya çıkar.