Egzama Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Egzama Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

2020-07-10 17:39:18, Check Up İstanbul

Cilt üzerinde görülen ve kızarıklık, kaşıntı, pullanma gibi belirtilerle ortaya çıkan egzama rahatsızlığı nasıl bir hastalıktır? Nasıl önlem alınır? Hangi tedaviler kullanılır? Yazımızda bu sorulara cevap bulabilirsiniz.

Egzama Nedir?

Egzama cilt üzerinde görülen, derinin kurumasına yol açan, kaşıntıya, yanmalara bazen de kabarcıkların oluşmasına sebep olan bir deri rahatsızlığıdır. Gözle görülebilir kızarıklıklara neden olmaları ve açık deri üzerinde oluşmaları sebebi ile kişilerin hayat kalitesinin düşmesine sebep olur. Birçok değişik sebebe bağlı oluşabilecek bir rahatsızlık türüdür. Genellikle dirsek kıvrımları veya dizlerin arkası gibi bölgelerde kaşıntılı kırmızı döküntüler olarak ortaya çıkar. Bulaşıcı değildir.

 

Egzamanın Neden Olur?

Egzamanın oluşumunda birçok değişik faktör rol oynayabilir. Genel olarak egzama bir uyarıcıya karşı cildin vermiş olduğu tepkiler sonucunda oluşur.

Kozmetik ürünleri, deterjanlar, plastik ürünleri, çeşitli kimyasal ürünler, çeşitli ilaçlar bu rahatsızlığa neden olabilir. Bunlar dışında güneş ışınlarına cildin fazla maruz kalması, alerjik durumlar, bitki ve hayvanlarla olan temaslar da egzama oluşumuna neden olabilir. Aşırı stres gibi psikolojik durumlarında egzama rahatsızlığına neden olabileceği unutulmamalıdır.

Egzama çeşitli uyaranla temas sonrasında hemen ortaya çıkabileceği gibi uyaran maddeye belirli bir süre maruz kalınması sonrası da kendini gösterebilir. Ev hanımlarının sürekli kullandığı deterjanlar, belli bir süre kullanılan kozmetik ürünleri gibi durumlar örnek gösterilebilir.

 

Egzamanın Belirtileri Nelerdir?

Egzama rahatsızlığı başlayacak olan bireylerin büyük çoğunluğunda aynı belirtiler baş gösterir. Bu belirtiler genel olarak; 

  • ciltte oluşacak kaşıntılar, 
  • kabarcıklar, 
  • kabuklanma
  • kuruluk ve pullanma şeklinde oluşur.


Kaşıntılar uykudan uyandıracak derece de çok rahatsız edici seviyelere ulaşabilir. Bu şikayetler başladığında uzman bir hekime görünmek çok önemlidir. Çünkü egzama da erken tanı ve buna bağlı gelişecek tedavi çok önemlidir.

 


Egzama Tedavisi Nasıl Yapılır?

Egzamanın bilinen belirlenmiş kesin bir tedavi yöntemi bulunmamakla birlikte, genel olarak hastalara uygulanan tedaviler, egzamanın bireyler üzerinde yol açtığı şikayetlerin önüne geçmek ve egzamanın şiddetini azaltmaya yöneliktir. Belli bir uyarana karşı oluşan egzamalarda temel amaç uyaranla cildin temasının önüne geçmek amaçlıdır. 

Hafif egzama bazen herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymaz. Cildin yeterince nemlendirilmesi sorunu çözebilir. Daha şiddetli olan egzamalarda antihistaminikler ve steroid kremler gibi ilaçlar kaşıntıdan rahatlama sağlayabilir. Antihistaminik haplar genellikle şiddetli egzama kaşıntısını önleyebilir.
 
Egzamayı önlemek için alınabilecek diğer tedbirler, bol su tüketmek, ciltte yeterli nemi korumak, cildin kurumasını önlemektir. Cildin kurumasına yol açtığı için çok sıcak su kullanılmamalıdır. Pamuklu kumaşlar tercih edilmeli, dar kıyafetlerden kaçınılmalıdır. Nemlendirici krem veya losyonun sık kullanımı tavsiye edilir. Ayrıca stresten uzak durmak da semptomları azaltabilir.