En Sık Görülen Kanser Türleri ve Korunma Yolları

En Sık Görülen Kanser Türleri ve Korunma Yolları

2020-07-07 17:28:07, Check Up İstanbul

Kanser günümüzde oldukça sık karşılaşılan ciddi bir rahatsızlıktır. Tedavi yöntemleri bulunsa da süreç zorlu ve risklidir. Tedaviye ihtiyaç duyulmaması için kanserden korunmak ve gerekli önlemleri almak önemlidir.

Kanser Nedir?


Kanser, kontrolsüz bir şekilde bölünen ve normal vücut dokusuna sızma ve yok etme kabiliyetine sahip anormal hücrelerin gelişimi ile karakterize edilen çok sayıda hastalıktan herhangi birini ifade eder. Kanser genellikle vücudunuza yayılma yeteneğine sahiptir.


Kansere, hücrelerdeki DNA'daki değişiklikler (mutasyonlar) neden olur. Bir hücrenin içindeki DNA, her bir hücreye hangi işlevleri gerçekleştireceğini ve nasıl büyüyeceğini ve bölüneceğini bildiren bir dizi talimatları içeren gen gruplarından oluşur. Talimatlardaki hatalar hücrenin normal işlevini durdurmasına ve hücrenin kanserli hale gelmesine neden olabilir.


100’den fazla türü bulunan kanserin Türkiye’de en çok görülen türleri ise akciğer kanseri, prostat kanseri, meme kanseri, deri kanseri ve mide kanseridir. Türkiye’deki kanser hastalarının sayısının nüfusa oranı, dünya ortalamasının üzerinde kalmaktadır. Burada, özellikle Türkiye’de en sık görülen kanser türlerinden korunma yollarından bahsedeceğiz.

 

Akciğer Kanserinden Korunmak


Akciğer kanseri, dünya çapında kanser ölümlerinin önde gelen nedenidir.

Sigara içen kişiler en büyük akciğer kanseri riskine sahiptir, ancak akciğer kanseri hiç sigara içmemiş insanlarda da ortaya çıkabilir. Tükettiğiniz sigara miktarı ile akciğer kanseri riski artar. Yıllarca sigara içmiş  olsanız dahi sigarayı bıraktıktan sonra, akciğer kanseri geliştirme şansınızı önemli ölçüde azaltabilirsiniz.


Sigara ve tütün ürünlerini(nargile, pipo..) bırakmak, akciğer kanserine yakalanmamak için atacağınız en büyük adımdır. Bunun yanında elbette içilen ortamlarda bulunmamaya dikkat etmek de önemli. Pasif içicilik de akciğer kanserini tetikleyen en önemli sebeplerdendir.


Bunun dışında asbestten, radon gazı ve toksik kimyasallardan korunmaya çalışın. Fabrikalar, sanayi bölgeleri gibi kimyasallar bakımından yüksek risk bölgelerinde yaşıyorsanız maske takmaya özen gösterin. 


Meyve ve sebze ağırlıklı, sağlıklı yağlarla desteklenmiş sağlıklı bir diyet seçin. En iyi vitamin ve besin kaynakları sebze ve meyvelerdir.  
Düzenli olarak egzersiz yapmaya çalışın. Günde yarım saat yürümeniz sadece kanserden korunmak için değil hayat kalitenizi arttırmak açısından da önemlidir.Prostat Kanserinden Korunmak 


Erkeklerde en çok görülen kanser türlerinden biri olan prostat kanserine yakalanma riski yaş ilerledikçe artmaktadır.

Alınabilecek en ciddi tedbir ise fazla kilolardan kurtulmak olacaktır. Dengeli beslenmek ve düzenli spor yapmak birçok kanser çeşidinde olduğu gibi prostat kanserine yakalanma riskini de azaltır.


Beslenme düzeninde  sebze, meyve ve balık tüketimini artırmak, doymuş yağ tüketimini azaltmak da prostat kanserinden korunmayı sağlar.
Diyet ve yaşam tarzı değişikliklerinin prostat kanseri gelişimi ve ilerlemesi riskini azalttığı gösterilmiştir ve prostat kanseri olan erkeklerin daha uzun ve daha iyi yaşam sürmelerine yardımcı olabilir.


Her kanser türünde olduğu gibi prostat kanserinden korunmanın bir diğer yolu da sigara ve tütün ürünlerini bırakmak, sigara dumanından kaçınmaktır. 
Ayrıca 40 yaş üstü erkek bireylerin düzenli olarak sağlık taramalarına girmeleri, olası bir durumda hastalığı erkenden teşhis edebilir ve süreci hızlandırabilir.


 

Meme Kanserinden Korunmak


Meme kanseri, kadınlar arasında en yaygın görülen kanser türüdür. Erkeklerde de nadiren de olsa görülebilir.

Öncelikle her kadın, ailesinde daha önceden meme kanseri olmuş biri varsa, mutlaka düzenli olarak kontrole gitmeli ve daha dikkatli olmalıdır.


Araştırmalar, yaşam tarzı değişikliklerinin, yüksek risk altındaki kadınlarda bile meme kanseri riskini azaltabileceğini göstermektedir. 
Riskinizi azaltmak için alkolü sınırlayın. Ne kadar çok alkol alırsanız, meme kanseri gelişme riski o kadar artar. Ayrıca meme kanseri riskini azaltmak için sigara kullanmamak da son derece önemlidir. Araştırmalar, özellikle menopoz öncesi kadınlarda sigara içme ve meme kanseri riski arasında bir bağlantı olduğunu düşündürmektedir.


Kilonuzu kontrol edin. Aşırı kilo ve obezite meme kanseri riskini artırır. Fiziksel olarak aktif olun. Fiziksel aktivite, meme kanserini önlemeye yardımcı olmak için sağlıklı bir kiloda kalmanıza yardımcı olabilir. 


Hormon tedavisinde doz ve süreye dikkat edin. Üç ila beş yıldan fazla doğum kontrol hapı kullanımı ve hormon tedavisi meme kanseri riskini arttırabilir. 
Radyasyona ve çevre kirliliğine maruz kalmaktan kaçının. Bilgisayarlı tomografi gibi tıbbi görüntüleme yöntemleri yüksek dozda radyasyon kullanır.  Bazı araştırmalar meme kanseri ile kümülatif radyasyona maruz kalma arasında bir bağlantı olduğunu göstermektedir. 


Yüksek alüminyum içeren deodorantları kullanmamaya özen gösterin. Koltuk altına sıkılan deodorantların koltuk altı ve meme bezlerine zarar verdiği bilinmektedir.

Meme kanserini tetikleyen en ciddi etkenlerden biri de strestir. Stres yapıcı olaylar mümkün olduğu kadar düşünülmemeli, çözüm üretici hareket edilmeli ve gerektiğinde yardım almaktan çekinilmemelidir.
 

 

Cilt Kanserinden Korunmak


Cildinizi güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından korumak cilt kanserini azaltmak adına önemlidir. 11-16 saatleri arasında yani güneşin çok yoğun olduğu zaman dilimlerinde güneş altında durmamaya özen gösterin ve mutlaka güneş kremi kullanın. Kullandığını güneş kreminin 30 faktör ve üzeri olmasına dikkat edin ve yeterli miktarda kullanın. 


Kullandığınız kozmetik ürünlerin son kullanma tarihlerini ve içeriklerini dikkatli incelemek çok önemlidir. Asla son kullanma tarihi geçmiş kozmetik ürünler kullanmayın. Kullandığınız kozmetik ürünlerini mutlaka temizleyin ve yüzünüzde bırakmayın.


 

Mide Kanserinden Korunmak


Öncelikle sağlıklı bir diyet mide kanserinden korunmak için atılacak ilk adımlardandır. Aşırı tuz alımı mide kanseri için olası bir risk faktörü olarak tanımlanmıştır. Taze meyve ve sebze alımını yükseltmek, mide kanseri riskini azaltabilir. Çalışmalar, beta-karoten ve C vitamini içeren yiyecekleri yemenin, özellikle mikrobesin alımının yetersiz olması durumunda mide kanseri riskini azaltabileceğini düşündürmektedir.


Salam, sosis gibi işlenmiş etlerden kaçının. Füme gibi isli etlerin ve koruyucularla raf ömrü uzatılan paketli gıdaların tüketimini azaltın. Yüksek ısıda pişirilmiş yiyecekler, mangal, közlenmiş ürünler, çok sıcak ya da çok soğuk içecekler, konserve gıdalar ve alkol de kaçınmanız gereken ürün gruplarındandır.


Aşırı kilo ve sigara kullanımı, her türlü kanser riskini arttırdığı gibi mide kanseri riskini de arttırır. Mide kanserinden kaçınmak için sağlıklı kilolarda kalmaya özen gösterin ve sigaradan kaçının.


Bunlarla beraber ülser ve gastrit hastalıklarınız varsa, buna uygun beslenmeli, daha fazla ilerlememeleri için dikkatli olmalısınız. İlerlemiş ülser ve gastrit, mide kanserine yakalanma riskini artırır.